Na co zwracać uwagę podejmując decyzję finansowe?

Codziennie podejmujemy dziesiątki drobnych decyzji, poczynając od co zjeść, dokąd iść i w co się ubrać. Nie zdajemy sobie przy tym sprawy, że większość z nich pośrednio lub bezpośrednio dotyczy naszych finansów i ma wpływ na nasze życie. Choćby idealiści i marzyciele odcinali się od tego poglądu najintensywniej, jak tylko mogą, pieniądze są w życiu ważne i mają ogromny wpływ na codzienność. W praktyce każda nasza decyzja to decyzja finansowa.


Dokonywanie wyborów


Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale podejmowanie świadomych decyzji to jedna z trudniejszych ludzkich umiejętności. Właściwa ocena sytuacji pozwalała pierwotnemu człowiekowi na przetrwanie, a dziś wpływa na komfort i jakość życia. Tyle tylko, że nadal zbyt często podejmujemy decyzje nie do końca świadomie, kierując się raczej impulsem czy instynktem. Tymczasem do podjęcia ważnej decyzji potrzebna jest wiedza, doświadczenie, wypracowanie opinii i dostęp do informacji.


Doświadczenie


Osoby, które podejmują szybko decyzję, zwykle nie mają za sobą złych doświadczeń. Nawet jeśli dotychczas ich decyzje nie były do końca korzystne, nie były też tak złe, aby nieść szkodliwe czy trudne do zniesienia konsekwencje. Proste, śmiało inwestujesz na giełdzie i sporo ryzykujesz, bo do tej pory nawet jeśli poniosłeś straty, były to pieniądze utracone z wcześniejszego zysku, a nie z trudem zbieranego kapitału. Im doświadczenia boleśniejsze, tym trudniej podjąć decyzje po raz kolejny. Nie oznacza to, że można przed nią uciekać, bo to żadne rozwiązanie.


Wiedza o swoich potrzebach


Bardzo trudno jest podejmować decyzje, gdy tak naprawdę nie wiemy, czego chcemy. Choć mówi się, że to przywilej młodych (nie wiedzieć, czego chcą od życia) to wbrew pozorom nawet bardzo dorosłym, zdarza się to dosyć często. Zwłaszcza gdy do tej pory kierowaliśmy się raczej opinią innych i myślą o zaspokojeniu ich potrzeb. Zdarza się często, że kobieta decyduje o zajęciu się domem i rodziną i to oczekiwaniom dzieci i męża podporządkowuje swoje życie. Z czasem coraz trudniej podejmować jej samodzielne decyzje finansowe, bo na własną prośbę niejako wycofuje się z artykułowania swoich potrzeb. Równie często mężczyźni oddają swoje wynagrodzenia do dyspozycji żonom, zwalniając się niejako z odpowiedzialności za prowadzenie domowego budżetu i to od małżonek oczekują podejmowania decyzji. Tylko w pewnym momencie trzeba samodzielnie podjąć decyzję, bo inaczej będziemy mieć poczucie ubezwłasnowolnienia.


Umiejętność kompromisu


Zdarza się, że rozbieżności między naszymi zarobkami a oczekiwaniami są tak duże, że konieczny jest pewien kompromis. O sukcesie decyduje wtedy umiejętność znalezienia rozwiązania pośredniego. Proste, marzysz o wakacjach na Malediwach, ale stać cię na Międzyzdroje? Musisz umieć zdecydować, czy jedziesz na wakacje nad polskie morze, czy czekasz rok na realizację marzenia.


Ustalanie hierarchii ważności


To właśnie kwestia ustalonej hierarchii ważności. Musisz wiedzieć, czy ważniejszy jest dla ciebie wypoczynek jako taki, czy spełnienie marzenia o wielkiej podróży. W życiu konieczne jest ustalenie własnej hierarchii, bo tylko dzięki temu wiemy, jakie podejmować decyzję. Po prostu każde działanie niesie określone konsekwencje i trzeba umieć skonstruować określoną kolejność ich realizacji.


Niezależność


Ludzie, którzy mają doprecyzowane cele i wiarę w możliwość ich realizacji, łatwo podejmują decyzje i co więcej, zwykle są one trafne. Poczucie wewnętrznej kontroli i pewność, że panuje się nad własnym losem, daje większą stabilność materialną i sprzyja odnoszeniu sukcesów. Po prostu potrafią analizować informację, ustalać potrzeby, ich hierarchię i są skłonni do kompromisu, gdy zachodzi taka konieczność.