Finanse osobiste. Jak nauczyć się zarządzać swoimi pieniędzmi?

A oto pierwsza zasada komunikowania się z tak zwanym uniwersalnym odpowiednikiem (nawiasem mówiąc, od Winstona Churchilla):

„Czas i pieniądze są w większości zamienne. Co oznacza coś takiego: jeśli chcesz mieć pieniądze, będziesz musiał tracić czas”.

Zwykle skala spędzania czasu i zarabiania pieniędzy w najlepszym wydaniu wygląda tak: najpierw człowiek spędza dużo czasu i otrzymuje mało pieniędzy, potem prędkości się wyrównują, a na końcu z minimalnym „marnowaniem czasu”, uzyskuje się większy „pieniądze-zysk” …

W najgorszym, jak można się domyślić, cudowna przemiana nie następuje z czasem. Jest też środek, kiedy prędkości wyrównują się i pozostają tak przez długi czas, aż do osiągnięcia „skoku jakościowego” lub… poślizgu na gorsze.

Zasada druga (teraz od Arystotelesa Onassisa):

”Nie możesz gonić za pieniędzmi — musisz iść w ich kierunku.”

Z tego uroczego cytatu, można wywnioskować, że aby mieć pieniądze, myślenie musi być właściwe. To znaczy prawidłowe, niezakłócone zrozumienie ich miejsca w twoim życiu, zdolności i chęci ostrożnego oszczędzania i wydawania. I oczywiście stosunek do pieniędzy: bez skrajności, takich jak pogarda i nienawiść do bogactwa.

Jeśli mówimy z punktu widzenia psychologii behawioralnej, to każdą nierównowagę w dziedzinie finansów osobistych zawsze można wytłumaczyć jednym lub innym zniekształceniem poznawczym samej osoby, jego wyobrażeniami na temat „jak powinno być”. I jest to ważne, aby być tego świadomym.

Odnośnie trzeciej zasady, którą chce się bardziej szczegółowo omówić i nią zakończyć artykuł. I ta zasada brzmi:

„Zaoszczędzenie pieniędzy kosztuje więcej niż ich uzyskanie”. Autorem jest Michel de Montegn, filozof renesansowy.

I to prawda! Zwłaszcza w naszej epoce stale przyspieszającej inflacji i nieustannego ruchu monetarnych maszyn drukarskich we wszystkich krajach świata. „Pieniądze z helikoptera” – które podczas kryzysów finansowych zaawansowane rządy rozdają swoim obywatelom, aby ułatwić im życie, wykonywanie brudnej roboty, jeszcze bardziej podsycając inflację. Ale, jak wiemy, nie ma działań bez konsekwencji. Każde działanie zawsze je rodzi, a najczęściej te konsekwencje nie są jednoznaczne.

Dlatego zawsze ważne jest, aby zrozumieć, jak prawidłowo pozbyć się tego, co jest dostępne, i nie pozwolić, aby nadmierna podaż pieniądza, która w tej chwili nieumyślnie znajduje się w twoich rękach, spadła z wiatrem.

Teraz w naszym kraju jest wiele możliwości: otworzyć lokatę, rachunek maklerski czy indywidualny rachunek inwestycyjny. Lub założyć własną sprawę. Lub kupić dom, mieszkanie, samochód (jeśli stać). I nie zapomnij oszacować konsekwencji decyzji.

Bez wątpienia to nie wszystkie zasady, które można zastosować w obcowaniu z pieniędzmi. Ale od czegoś trzeba zacząć! Dlaczego więc nie od nich?

One thought on “Finanse osobiste. Jak nauczyć się zarządzać swoimi pieniędzmi?

  1. Przede wszystkim należy zrobić analizę wpływów i wydatków, wydatki pogrupować według rodzaju, ważności itd. Żeby skupić się na zarządzaniu finansami przede wszystkim trzeba mieć świadomość ile ich realne posiadamy.

Comments are closed.