Czy posiadanie złota ma sens?

Efekty pandemii dobitnie pokazują, jak szybko i nieprzewidywalnie może zmieniać się sytuacja na rynkach finansowych. W tym momencie większość krajów rozwiniętych boryka się z problemem, który sami sobie wykreowali przez zamknięcie gospodarek – wysoką inflacją.

Dług publiczny rośnie. Człowiek w USA, który jeszcze nosi pieluchy, miałby w tym momencie do spłaty 80 tys. dolarów. Każdy urodzony Polak ma na swoich barkach obecnie 38 tys. złoty “do oddania”, aby kraj mógł wyjść z długu publicznego.

Inflacja w Polsce wynosi według danych statystycznych między 6, a 7%. W USA jest najwyższa od 30 lat i wynosi 6,2% (dane na koniec roku 2020). Przewidywania na najbliższe kwartały nie pozostawiają złudzeń – pieniędzy bez pokrycia będzie przybywać. Jak się przed tym zabezpieczyć?

Złoto jest aktywem, które jest popularne wśród osób dbających o swoje finanse. Niezależnie od zawirowań związanych z kursem walut złoto jest w stanie utrzymać swoją wartość przy nieznacznych wahaniach swojej ceny. Wiele czynników ma na to wpływ. Ciekawostką jest, że w ciągu 1 godziny wytwarza się więcej stali, niż zostało wydobyte złota w całej historii.

Klasyczną zasadą w przypadku kupna złota jest kupowanie złota wtedy, kiedy jest tanie i sprzedawanie go, kiedy jest relatywnie drogie. Wydawać się może to trywialne, ale gdy przychodzi zmierzyć się z ludzkimi emocjami w stosunku do sytuacji na rynku, ostatecznie wiele osób jest w stanie stracić na handlu złotem. Psychologia inwestowania odgrywa tutaj niezwykle ważną rolę.

Warto zaznaczyć, że złoto powinno być traktowane jako inwestycja długoterminowa, a nawet stwierdzenie “inwestycja” jest trochę na wyrost. Złoto jest w stanie przechować wartość twoich pieniędzy i tak powinieneś je traktować, jeżeli nie interesujesz się tym kruszcem na pełen etat.

Najlepszym scenariuszem byłaby sytuacja, w której nigdy nie będziesz musiał sprzedać złota w wyniku wojny, zawirowań politycznych czy klęsk głodu. Biorąc pod uwagę takie zagrożenia, warto pamiętać, że zakupione złoto powinno być jedynie fizyczne, nie papierowe. Sytuacja wygląda podobnie jak z pieniądzem papierowym i elektronicznym. W sytuacji, kiedy będziesz naprawdę tego złota potrzebował – bank, mimo posiadania na niego papierów, Ci go nie wyda. Papierowe złoto jest zabezpieczone fizycznym jedynie w kilku procentach.

Warto posiadać złoto, aby zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją. Najlepszą możliwą opcją dla przeciętnego zjadacza chleba jest trzymanie go w razie kryzysu, który nigdy nie nastąpi.